April 1, 2020
Deisters nyckelskåp kan förenkla nyckelhanteringen avsevärt. Skåpen är enkla att använda och administrera. En användare kan hämta sin nyckel genom att identifiera sig med RFID-taggar, PIN-kod eller fingeravtryck.
Ett enkelt fristående skåp kan passa för ett fåtal nycklar, men flera skåp på en eller flera geografiska platser kan kopplas samman för att hantera ett praktiskt taget obegränsat antal nycklar tillsammans. Många väljer också att integrera sina nyckelskåp med ett överordnat system, som exempelvis Unison, för administration och larm.
– Att ge människor tillgång endast till specifika nycklar, ha full spårbarhet på vem som hämtat vilken nyckel och när, vem som har återlämnat nyckeln samt skicka påminnelser till dem som glömt, är funktioner som avsevärt ökar den fysiska säkerheten, avslutar Lars Lundgren, VD för Zenita Security.
Zenita är en del av Prosero Security Group, vars företag erbjuder ett komplett utbud av tjänster och produkter inom lås, larm och säkerhetssystem i Sverige, Norge, Danmark och Finland.
Robert Rosenberg, VD
E-post: robert.rosenberg@zenita.se
Telefon: 08-602 00 40
Lars Lundgren, CTO
E-post: lars.lundgren@zenita.se
Telefon: 08-602 00 60